Praca z wyżłem

Wyżeł niemiecki jest przede wszystkim psem myśliwskim. Jest to rasa bardzo lubiana przez myśliwych  ze względu na swoją wszechstronność. Kiedyś wyżły spotykane były tylko w rękach myśliwych, były psami pracującymi i doskonale spełniały swoje funkcje. Głównym zadaniem wyżła jest okładanie pola, wystawianie zwierzyny oraz aport po strzale. Pracujący wyżeł niemiecki wygląda poprostu pięknie. Każdy kto widział moment gdy pies dochodzi bażanta i następnie zastyga w pełnym bezruchu czekając na komendę, wie że jest to niezwykła chwila w której pies i człowiek stają się jednym organizmem, rozumieją się bez słów.  

Dzisiaj wyżły stają się coraz popularniejsze jako psy domowe, przyjaciele rodziny. Najbardziej „modne” w tym momencie są wyżły weimarskie oraz wyżły węgierskie, jednak wyżły niemieckie również stają się popularne. Osobiście nie uważam że to coś złego, w końcu wiele ras myśliwskich w pewnym momencie doświadczyło takiej popularności lub mody – labradory, beagle’e, jamniki i wiele innych. Problemem natomiast jest sytuacja w której ludzie kupują wyżła zapominając o tym jakim jest psem i jakie ma potrzeby. 

Nawet jeśli nie wiążemy posiadania wyżła z polowaniem, nie możemy zapominać o podstawowym szkoleniu swojego psa. Musimy nauczyć się panować nad nim w trakcie spacerów, tak aby był posłuszny – nie uciekał, ani nie stanowił zagrożenia dla innych zwierząt. Warto w tym celu spotkać się z kimś doświadczonym (hodowcą, myśliwym, innym właścicielem wyżła), aby pokazał nam podstawy szkolenia. To bardzo ważne – inaczej wspólne życie z wyżłem może stać się kłopotliwe i męczące. 

Wyżeł doskonale może odnajdować się w innych formach aktywności i pracy. Znamy dziś wyżły pracujące w straży, poszukujące ludzi pod gruzami, szukające narkotyków oraz psy w dogoterapii. Radzą sobie tez dobrze w psich sportach – biegach, wyścigach, agility a nawet IPO. 

Są to psy które można nauczyć wszystkiego.

My wykorzystujemy nasze psy do poszukiwań ofiar kolizji pod turbinami wiatrowymi. Willma realizuje się w tym naprawdę doskonale, prawie na każdym wyjściu na zwykły spacer  znajduje truchła różnych zwierząt. Widać, że jest to dla niej po prostu wykonywanie zadania i każde wyjście w teren jest formą pracy. Staramy się regularnie ćwiczyć z nią i udoskonalać jej talent. Zarówno nam, jak i psom daje to dużo satysfakcji. 

Oczywiście wszelkie formy aktywności z wyżłem nie mogą nigdy być okazjonalne – pies wymaga codziennego ruchu i pracy, dlatego trzeba pamiętać o zaspokojeniu jego potrzeb.

 

Ja w pracy z psem: 

Z Wilmą w pracy