Jaki jest wyżeł

Nie będę tutaj pisać jak powinien wyglądać wyżeł niemiecki krótkowłosy bo o tym można przeczytać na stronie Związku Kynologicznego w Polsce oraz tutaj: wyżeł – wzorzec.

 

Natomiast jeśli zastanawiasz się czy wyżeł niemiecki krótkowłosy to pies dla Ciebie najbardziej istotne jest aby wiedzieć jakie są te psy w codziennym życiu. W internecie często można przeczytać różne mniej lub bardziej prawdziwe informacje o „wrodzonych cechach” tej rasy. Pewne stereotypy są od lat powielane przez ludzi, zazwyczaj przez osoby, których wiedza nie opiera się na doświadczeniu. 

„Wyżeł lubi uciekać? „

Jedna z najczęściej podawanych nieprawdziwych informacji. W oczach ludzi wyżeł jawi się jako niewyżyty fizycznie pies, który po spuszczeniu ze smyczy marzy tylko o tym, aby uciec od swojego właściciela i ganiać bezmyślnie dzikie zwierzęta. Nic bardziej mylnego 🙂 Owszem, to prawda, że wyżły muszą mieć zapewnione duże dawki ruchu – jednak nie może to być bezmyślne bieganie, szczególnie po ogrodzie. Wyżły najbardziej lubią spędzać czas z ludźmi, są bardzo nastawione na współprace i uwielbiają wykonywać swoje zadania.  Trening posłuszeństwa i przywołania to pierwsze rzeczy, których uczymy wyżełka już od pierwszego dnia gdy pojawia się on w naszym domu.  Szczególnie w okresie młodości naszego wyżła – ważne jest aby poświęcić mu jak najwięcej czasu, skupiać go na sobie, tak aby nasz pies zawsze uważał, że to z nami jest najfajniej spędzać czas. Jednym z błędów popełnianych przez ludzi jest myślenie „on jest jeszcze malutki, jeszcze ma czas aby się uczyć” – tym sposobem dochodzi do sytuacji ze wyżeł zaznaje spuszczenia ze smyczy w wieku 7-8 miesięcy, nie ma pojęcia o komendzie „do mnie” o gwizdku i o samodzielnym pilnowaniu się w terenie. I tak dochodzi do zjawiska „uciekających wyżłów”. 

Na spacerach wyżeł nie trzyma się przy nodze, naturalne dla niego jest węszenie i badanie terenu – dlatego nie jest to pies który zadowoli się spacerem dookoła bloku raz czy dwa dziennie. Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić mu odpowiedniej aktywności, lepiej przemyśl decyzję o tej rasie. 

„Wyżeł nie może mieszkać w mieszkaniu?”

Okazuje się że może 🙂 i może być tam szczęśliwym psem. Podstawą aby pies był zadowolony  jest zaspokojenie jego potrzeb – odpowiednia ilość pracy z psem, dawka ruchu i nauka wypoczywania w domu. Jeśli poświęcimy czas na naukę naszego szczeniaka będziemy bardzo szybko właścicielami grzecznego i spokojnego wyżła, który podczas naszej nieobecności zajmuje się spaniem.

„Jaki jest wyżeł?”

W takim razie jakie są wyżły i dla kogo jest to pies?

W mojej opinii to pies dla osób aktywnych, które lubią spędzać czas w terenie i pracować z psami. 

Na pewno nie jest to typ psa dla każdego. Wyżły są psami o specyficznej naturze – w domu są przytulakami, uwielbiają leżeć na kanapie i być głaskane przez swoich ludzi. Ale gdy tylko pojawią się polu – zmieniają się nie do poznania – ich wrodzona pasja do penetracji terenu i szukania zwierzyny bierze górę, przez co dla niedoświadczonych osób jest trudna do okiełznania i może powodować problemy wychowawcze. Jeśli nie potrafimy sami rozwiązać problemów w trakcie wychowywania wyżła powinniśmy zwrócić się do osób doświadczonych, które pokażą nam jak wychowywać wyżła, aby wspólne życie zarówno w domu jak i na zwykłym spacerze było dla nas przyjemnością. 

„Wyżeł w rodzinie”

Wyżły niemieckie krótkowłose o prawidłowej psychice nigdy nie są agresywne wobec ludzi, wręcz można powiedzieć, że kochają wszystkich. Bardzo lubią też dzieci – są wobec nich łagodne i wyrozumiałe. W przypadku innych psów – zazwyczaj są zgodne – ale zależy to często od konkretnego osobnika i tak możemy spotkać wyżły, które wymagają więcej czasu aby zaakceptować nowego psa w rodzinie. Wobec kotów i innych zwierząt – mogą być tolerancyjne, ale tylko jeśli wychowują się razem od maleńkości. 

 

 

 

 

 

 

 

„Pielęgnacja wyżła”

Jeśli nie znasz znaczenia słowa „grooming” i nie lubisz wydawać dużo kasy na kosmetyki to wyżeł niemiecki jest psem dla Ciebie 😉 

Właściwie pielęgnacja sprowadza się do kąpieli jeśli pies się ubłoci lub wytarza w czymś niewłaściwym, obcinania pazurków oraz czyszczenia uszu. Niestety sierść wyżła wymienia się stale co powoduje, że w domu cały rok będziemy spotykać wbijające się igiełki z futerka. Można to ograniczyć częstym wyczesywaniem, ale ja osobiście zainwestowałam w częstsze sprzątanie domu 😉 Zdrowo chowany pies nigdy nie śmierdzi i w mieszkaniu nie powinniśmy wyczuwać jego obecności.